Produkcja żyrandoli

  • Produkcja żyrandoli

    037.jpg

    Jednymi z akcesoriów, które w znakomity sposób podkreślają elegancki wystrój wnętrz, a także które nadają pomieszczeniom dodatkowego blasku są żyrandole. Mogą być one stosowane w wielu przestrzeniach – w salonach, sypialniach czy też pokojach dziecięcych. Szeroka dostępność tego typu produktów sprawia, że mogą przedstawiać różne kształty, a także być wykonane z różnego rodzaju materiałów.

     

  • Historia

    028.jpg

    Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że żyrandole były znane już w średniowieczu. Na przełomie V i VI wieku sporej wielkości ażurowy dysk stanowił podstawę dla kilkunastu świec, które rozświetlały najczęściej obiekty sakralne. Dopiero w późniejszym czasie tego typu oświetlenie trafiło do pałaców oraz dworów najbogatszych grup społecznych. Tańsze produkty były stworzone z kawałka drewna, w którym znajdowały się miejsca na świece. Do bogatszych rodzin trafiały natomiast akcesoria wykonane z żelaza lub nawet brązu, które z czasem znalazły swoje miejsce także w izbach miejskich. W głównej mierze to ówcześni producenci żyrandoli przyczynili się do optycznego obniżenia wysokich sal, a także do nadania pomieszczeniom komfortowej i przytulnej atmosfery.

     

    Bardzo wiele zmian we wzornictwie żyrandoli przyniósł renesans, kiedy to powstało sporo nowych koncepcji wykonania oświetlenia. Nadal źródłem światła były świece, jednak akcesoria posiadały już wiele poziomów, co sprawiło, że możliwe było oświetlenie nawet bardzo dużych sal przy pomocy jednego żyrandola.

     

    Najbardziej zdobnicze akcesoria oświetleniowe pochodzą z XVI oraz XVII wieku. To właśnie wówczas żyrandolom nadawano nieregularne kształty, a także niespotykane dotychczas kolory, przez co do dziś są one ogromną inspiracją dla współczesnych producentów i projektantów. Okres baroku to moment, w którym zdecydowano się na zastosowanie luster, miedzianych blaszek, a dla najzamożniejszych także kryształów. Dzięki temu żyrandole nie tylko doskonale się prezentowały, ale również odznaczały znakomitymi właściwościami odbicia i załamania światła.

  • Co jest teraz w modzie?

    016.jpg

    Współczesna produkcja żyrandoli pozwala na tworzenie niezwykle nowoczesnych i designerskich akcesoriów oświetleniowych. Mogą być wykonane ze szkła, stali, aluminium czy też sklejki fornirowanej. Nowoczesne żyrandole mogą posiadać liczne systemy i instalacje, które ułatwiają ich użytkowanie. Wspomnieć w tym miejscu trzeba przede wszystkim o technologii Bluetooth, która pozwala na zmniejszanie oraz zwiększanie natężenia światła. Dzieje się to za przyczyną bezpłatnej aplikacji mobilnej oraz bezprzewodowego pilota.

     

    Jednymi z akcesoriów, które posiadają wspomnianą funkcje Bluetooth jest model “Alfredo LED MODULE”. Jest on wykonany ze stali i stanowi znakomite uzupełnienie salonu lub sypialni. Przedstawia złoty krążek, którego za pomocą cienkich żyłek przymocowuje się do sufitu. Efekt, zwłaszcza w całkowitym mroku, jest niesamowity, ponieważ można odnieść wrażenie, jakby świecące krążki unosiły się w powietrzu.

  • Rodzaje żyrandoli

    039.jpg

    Bardzo wiele osób chce mieć w swoich przestrzeniach designerskie żyrandole, jednak rzadko kiedy pasują one do całego wystroju salonu lub sypialni. Przy wyborze najodpowiedniejszego akcesorium dla swoich potrzeb warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego kolor. Poszczególne elementy powinny współgrać z odcieniem mebli, ścian czy dywanu. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem klientów cieszą się produkty w stylu klasycznym. Pasują one do większości pomieszczeń, a dodatkowo są dostępne w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach, dzięki czemu każdy z klientów znajdzie najodpowiedniejsze akcesorium dla swoich potrzeb.

     

    Żyrandole w stylu retro charakteryzuje natomiast elegancja i przepych. Bardzo często się zdarza, że posiadają one liczne elementy ozdobne, jak szkło, błyszczące kamienie czy nawet kryształy, przez co pasują przede wszystkim do ekskluzywnych wnętrz. Lampy w stylu retro są zazwyczaj rozłożyste i przepastne, przez co powinny być stosowane przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, aby z jednej strony były funkcjonalne, a z drugiej nie sprawiały dyskomfortu podczas codziennego korzystania z salonu lub sypialni.

     

    Innym stylem, jakim mogą odznaczać się żyrandole jest styl nowoczesny. Zazwyczaj charakteryzuje się on prostotą, funkcjonalnością, a także regularnością kształtów. Produkty tego typu posiadają mało kolorów (zazwyczaj jest to biel oraz czerń), gdyż główny nacisk kładzie się na funkcjonalność. Nowoczesny żyrandol ma przede wszystkim oświetlać pomieszczenie i to jest jego głównym zadaniem. Najczęściej na lampy w stylu nowoczesnym decydują się nastolatkowie, którzy w swoim pokoju nie oczekują wykwintności i ekstrawagancji, a przede wszystkim funkcjonalności.

     

    Odmiennymi cechami odznaczają się natomiast żyrandole artystyczne. W tym przypadku sama funkcjonalność produktów schodzi na dalszy plan, gdyż liczy się przede wszystkim wygląd zewnętrzny - zastosowany materiał, kolor, a także kształt. Żyrandole artystyczne mają w głównej mierze doskonale się prezentować i często bardziej niż walory funkcjonalne liczą się zalety wizualne.

  • Na co zwrócić uwagę?

    046.jpg

    Przy wyborze najodpowiedniejszego akcesorium warto zwrócić szczególna uwagę na wydajność oraz jasność świecenia żyrandola. Jest to szczególnie istotne w przypadku lamp artystycznych oraz w stylu retro. Tego typu produkty posiadają wiele ozdób i dodatkowych elementów, które mogą skutecznie przeszkadzać w oddaniu pełni blasku.

     

    Jednym z ważniejszych aspektów, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia do konkretnego pomieszczenia jest jego wielkość. Do niewielkich sypialni wystarczy jeden, nawet niewielki żyrandol, który poradzi sobie z rozświetleniem całej przestrzeni. Problem może pojawić się natomiast przy wyborze lamp do dużego salonu. W takim przypadku można zdecydować się na zastosowanie dwóch produktów umieszczonych na przykład nad dwiema przeciwległymi krawędziami stołu. Salon jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część dnia – odpoczywamy w nim, jemy posiłki oraz przyjmujemy gości, dlatego szczególnie istotne jest, aby właśnie w tym pomieszczeniu zadbać o odpowiednie oświetlenie, które z jednej strony będzie komfortowe i niemęczące dla oczu, a z drugiej strony będzie doskonale rozświetlało całą przestrzeń.

     

    Istotną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze lamp jest źródło światła. Można zdecydować się na tradycyjne żarówki, na żarówki energooszczędne, jednak rosnącą popularnością cieszy się w ostatnim czasie oświetlenie LED. Odznacza się ono wieloma zaletami. Posiada klasę energooszczędności, a generowane światło jest przyjemne i nie powoduje dyskomfortu dla oczu.

     

    Ważnym aspektem jest sposób mocowania żyrandola do sufitu. Bardzo często się zdarza, że produkty nowoczesne i designerskie przytwierdza się z wykorzystaniem cienkich żyłek. Rozwiązanie to jest stosowane przede wszystkim w wysokich pomieszczeniach, w których tradycyjne żyrandole znajdowałyby się na zbyt dużej wysokości, przez co oświetlenie salonu lub sypialni byłoby niewystarczające.

  • Etap produkcji

    050.jpg

    Proces wytwarzania lamp do pokoju składa się z wielu etapów, a każdy z nich musi zostać przeprowadzony z dbałością o nawet najmniejszy szczegół. Najbardziej pracochłonna jest produkcja elementów szklanych oraz kryształowych. Powinny się one znakomicie prezentować, przez co trzeba poświecić im wiele uwagi. W przypadku produktów szklanych należy przede wszystkim zastosować odpowiednią formę, która pozwoli na odlanie idealnego kształtu, zgodnym z opracowanym wcześniej projektem. Aby wszystkie wytwarzane elementy doskonale się prezentowały, a przy tym nie stwarzały problemów w czasie ich formowania stosuje się bardzo duże piece generujące temperaturę wynoszącą ponad 1 000 stopni Celsjusza. Ich zadaniem jest całkowite stopienie mieszaniny w taki sposób, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza, które mogłyby utrudnić otrzymanie równej powierzchni szklanych elementów. Wybrane elementy żyrandola mogą być wykonywane ręcznie. Sprawia to, że możliwe jest osiągnięcie znakomitego efektu wizualnego, a dodatkowo lampa zyskuje w ten sposób swój niepowtarzalny charakter.